Mluvit o tradici v případě, že trvá něco málo přes dva roky, z čehož skoro půlku přeruší různá koronavirová opatření, je ošemetné. V případě spolku ÚJEZD.KOM, který vznikl jako sousedská iniciativa na konci roku 2018, to ale není zavádějící. V Újezdě stihl uspořádat tři výměnné bazary (nejen) oblečení Vítr v šatníku, dva sousedské dny a několik menších akcí v komunitní zahradě poblíž mateřské školky Sedmikráska. A právě zahrada byla prvním nápadem, kvůli kterému spolek vznikl – nechtěl se omezovat jen na zábory obecného prostranství.
Jezdili se dívat, jak to funguje jinde po Česku a v Újezdě si pak vyhlédli pozemek naproti školce. Jsou to vlastně tři pozemky se třemi majiteli, domluva se povedla s církevním spolkem, který má za cíl v tomto místě jednou vybudovat kostel. ÚJEZD.KOM je tu za symbolický nájem, výměnou za péči o pozemek. Plácek Bartoloměj byl na světě, chtělo to ale hodně úsilí. „Byla to zarostlá džungle, navíc plná různého stavebního rumu. Postupně se nám ale podařilo vytvořit tu příjemné místo,“ říká Hana Mertová, předsedkyně ÚJEZD.KOM.
Spolek financují pomocí a dary jeho členové a příznivci, vyzkoušel si ale i granty. „Loni v létě jsme díky Nadaci Via mohli objednat kontejner a pozemek vyčistit. Dostali jsme také dotaci z magistrátu na První sousedský ples, který se měl konat loni v březnu. Měli jsme prodané lístky, zaplacený sál, nasmlouvanou kapelu. Pár dnů předtím ale přišel první lockdown a museli jsme vracet vstupné i dotaci,“ vzpomíná Hana Mertová.
Své plány nicméně spolek nevzdal. Na přelomu května a června by letos chtěl uspořádat další sousedský den, na který si zažádal o programovou dotaci u MČ Praha 21. Zorganizoval také akci „Bábovku pro Bulovku“, během níž minulý měsíc v několika várkách odvezl zdravotníkům z této pražské nemocnice domácí pečivo a ovoce. Do pečení a rozvozu se zapojily tři desítky lidí. „Měli jsme trochu obavy, jest-li to vůbec bude možné, přeci jen buchty nejsou balená tatranka. Ale na Bulovce byli nadšení a snad jim i chutnalo,“ říká Hana Mertová.
ÚJEZD.KOM doufá, že i letos obživne komunitní zahrada. Prozatím se rodiny mezi sebou musejí domlouvat, kdo tam zajde na brigádu, protože setkávání více lidí povoleno není. „Bárt“, jak pozemku familiárně přezdívají, ale zůstává otevřen všem. Tedy všem, kteří po sobě uklidí. „Přijít si na ohniště upéct buřty může kdokoliv. Odpadky nám tady ale, prosím, nenechávejte,“ zakončuje předsedkyně spolku ÚJEZD.KOM.
Blahoslav Hruška, UZ 04/2021